Veriko Tchumburidze

Od zwycięstwa na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 2016 roku w Poznaniu w wieku 20 lat, Veriko Tchumburidze zyskała reputację urzekającej solistki i kameralistki. „Jest powiewem przyszłości” – powiedział Andrzej Wituski, dyrektor konkursu. „Przybliża nas do świata własnej wyobraźni”. Andante, wiodący turecki magazyn poświęcony muzyce klasycznej, przyznał jej tytuł czołowej wschodzącej gwiazdy światowych scen.

Urodzona w gruzińskiej rodzinie w Adanie w południowej Turcji Veriko Tchumburidze początkowo kształciła się w Państwowym Konserwatorium na Uniwersytecie w Mersin pod okiem Selahattina Yunkusa i Lily Tchumburidze. W 2010 roku rozpoczęła studia pod okiem Dory Schwarzberg na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu jako stypendystka projektu Young Musicians on World Stages (YMWS). W latach 2015-2022 studiowała w klasie prof. Any Chumachenko, a od 2022 roku kontynuuje studia magisterskie w zakresie kameralistyki pod kierunkiem Dirka Mommertza i Raphaela Merlina w monachijskiej Musikhochschule. Brała także udział w kursach mistrzowskich Alberta Markowa, Shlomo Mintza i Igora Ozima podczas zajęć mistrzowskich w Akademii Seiji Ozawy oraz w Szwajcarii w Akademii Festiwalowej w Verbier.

Do najważniejszych wydarzeń sezonu 2023/24 należy jej debiut z Orkiestrą Symfoniczną w Antwerpii u boku Lionela Bringuiera, Orkiestrą Padwy i Veneto z Wolframem Christem oraz jej pierwsza współpraca z Portugalską Orkiestrą Symfoniczną i Julią Jones. Planyje także trasę koncertową po Włoszech z Orkiestrą Pomeriggi i Musicale pod dyrekcją Riccardo Bisattiego. Odbędą się także koncerty kameralne i recitale w Turcji, Szwajcarii, Hiszpanii i Włoszech, gdzie skrzypaczka wystąpi wraz ze swoim zespołem Trio Vecando i pianistą Ketevanem Sepashvili.

Veriko Tchumburidze występowała z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Melbourne Symphony, NMF Wrocław, Sinfonią Varsovią, Borusan Philarmonic Orchestra (otwarcie Festiwalu Muzycznego w Stambule), Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt, Lahti Symphony, Orkiestra Teatru Maryjskiego, Mozarteumorchester Salzburg, Musikkollegium Winterthur, a także a także Monachijską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Kameralną z Zurychu. Współpracowała z takimi dyrygentami jak Łukasz Borowicz, Ruben Gazarian, Sascha Goetzel, Howard Griffiths, Gemma New, Michael Sanderling, Andrzej Boreyko, Aziz Shokhakimov i Dima Slobodeniuk. Jej występy festiwalowe obejmowały Wielkanocny Festiwal Beethovena, Gstaad Menuhin Festival & Academy, Olympus Musical Festival, Rosendal Festival i Schleswig-Holstein Music Festival, występując między innymi z Leifem Ove Andsnesem, Nicholasem Angelichem, Lisą Batiashvili, Gérardem Caussé, Sol Gabettą, Quatuor Ebene, Clemens Hagen, Maximem Vengerovem i Tabeą Zimmermann.

Veriko Tchumburidze nagrała koncert skrzypcowy Antonína Vranický’ego dla Sony Classical z Monachijską Orkiestrą Kameralną i dyrygentem Howardem Griffithsem. Jej nagranie dla wytwórni Klanglogo muzyki Johna Williamsa do filmu Lista Schindlera pod batutą Howarda Griffithsa pod dyrekcją Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt zaowocowało występem na koncercie inaugurującym Festiwal Filmowy w Zurychu w 2016 r.

Od 2016 roku Veriko Tchumburidze gra na skrzypcach Giambattisty Guadagniniego, wyprodukowanych w Mediolanie w 1756 roku i wypożyczonych jej przez Deutsche Stiftung Musikleben.

https://verikotchumburidze.com/