Ivan Monighetti
Ivan Monighetti był ostatnim studentem Mścisława Rostropowicza w Moskiewskim Konserwatorium. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w tym Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1974 roku. Od tego też roku datuje się jego wielka kariera estradowa w Europie, Azji i obu Amerykach.

Artysta występował na najbardziej prestiżowych festiwalach, m.in. na Festiwalu w Santa Fe, Schleswig Holstein, Holland Festival i Martha Argerich Festival. Występował z najznakomitszymi orkiestrami takimi jak Orkiestra Filharmonii Berlińskiej pd. K. Pendereckiego, Orkiestra Lipskiego Gewandhausu pd. K. Masura, Orkiestra Gulbenkiana pd. Muhai Tanga i Orkiestra Filharmonii Moskiewskiej pd. M. Rostropowicza, żeby wymienić tylko te najważniejsze.

Jego znakomite kreacje na wielu festiwalach muzyki współczesnej ugruntowały jego reputację jako jednego z najlepszych interpretatorów muzyki współczesnej. Jego płyta kompaktowa „Muzyka XX wieku na wiolonczelę solo" dostała tytuł „Najlepszej Płyty Roku" przyznany przez Diapason d'Or. Swój repertuar współczesny artysta stale rozszerza o utwory wielkich współczesnych kompozytorów m.in. Pendereckiego, Xenakisa, Dutilleux, Knaifela, Gubajduliny, Silvestrowa, Ali-Zadeha. Wiele utworów zostało skomponowanych specjalnie dla niego.

Ivan Monighetti z dużym szacunkiem i zainteresowaniem odnosi się do technik wykonawczych XVIII i XIX wieku, z tego też powodu zaangażował się w zorganizowanie w Moskwie Festiwalu Muzyki Dawnej, gdzie współpracował artystycznie z takimi artystami jak Anner Bylsma, Nancy Argenta, Simon Standage, Ronald Brautigam, Wieland Kuijken i Aleksiej Lubimow. Artysta odnosi również sukcesy jako dyrygent. Zadebiutował w tym charakterze na festiwalu haydnowskim w Anglii w roku 1999, a rok później został zaproszony ponownie na ten festiwal jako główny dyrygent. Ze swą własną Boccherini Camerata odbył tournée zagraniczne po Polsce, Holandii, Francji, Estonii i Rosji.

W 2003 roku wiolonczelista wystąpił na prestiżowym Festiwalu Marthy Argerich w Japonii gdzie zaprezentował światową premierę koncertu wiolonczelowego Frangiza Ali-Zadeha oraz Concerto grosso na 3 wiolonczele Krzysztofa Pendereckiego pd. kompozytora. Jego nagranie 6 suit J.S.Bacha otrzymało Fryderyka w 2003 roku. Ivan Monighetti jest profesorem w klasie wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Bazylei oraz gościnnym profesorem Konserwatorium im. Królowej Sofii w Madrycie. Był również członkiem jury wielu konkursów m.in. Konkursu im. J.S.Bacha w Lipsku.

www.monighetti.com