Ziemek Świtalski
Ziemowit Świtalski to obdarzony niebanalnym poczuciem humoru młody muzyk. Pierwsze pianistyczne kroki stawiał w przedszkolu. Już wtedy ogromną część jego muzycznego serca zajął Fryderyk Chopin. Jest absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach – w tym czasie uczył się w klasie fortepianu mgr Anny Kuchlewskiej, w klasie prof. Wojciecha Świtały i w klasie mgr Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Beaty Bilińskiej.

Pierwsze znaczące osiągnięcie Ziemowita to I miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci w Jeleniej Górze, gdzie miał możliwość w wieku 10 lat zagrać koncert z Orkiestrą Filharmonii Jeleniogórskiej pod dyr. Jana Jazownika. Koncertował również z:
  • Orkiestrą Kameralną Meksykańskiego Radia pod dyr. Michaela Meissnera
  • Orkiestrą Filharmonii Płockiej pod dyr. Jakuba Chrenowicza
  • Orkiestrą Accademia Dell’Arco pod dyr. Pawła Radzińskiego
  • Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej pod dyr. Volodymira Syvokhipa
Miał okazję występować w towarzystwie prof. Andrzeja Jasińskiego , prof. Krzysztofa Jabłońskiego, śpiewaczki Urszuli Kryger, prof. Piotra Biskupskiego czy pianisty Lang Langa.

Już w wieku 10 lat debiutował na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od tamtego czasu grał m.in. w Żelazowej Woli, Warszawskich Łazienkach, na Zamku Królewskim, Filharmonii Śląskiej, w nowej siedzibie NOSPR, w Saarlouis w Niemczech czy w Filharmonii Lwowskiej. Jako miłośnikowi piłki nożnej udało mu się przeżyć wspaniałą przygodę i połączyć dwie swoje pasje - grał na fortepianie na stadionach Camp Nou oraz Allianz Arena.

Bardzo chętnie bierze udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach charytatywnych, na przykład koncertach dla dzieci ze szkół specjalnych.

Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, oraz zdobywcą nagród, m.in.:
  • Nagroda Artystyczna Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich - 2016,
  • Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Turznie (I nagroda w 2015),
  • II Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Indywidualności Muzycznych im. T. Paciorkiewicza w Sierpcu (I miejsce, Nagroda Publiczności oraz nagroda specjalna – koncert z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Płockiej – 2014),
  • dwukrotnie został laureatem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Szafarnii


Jego znaczącymi sukcesami były udział w Allianz Junior Music Camp w Barcelonie na zaproszenie pianisty Lang Langa, gdzie o 14 miejsc rywalizowało kilkuset młodych pianistów z całego świata, czy recital w Paryżu na zaproszenie Lang Langa i firmy Steinway & Sons, z okazji otwarcia flagowego salonu Steinway & Sons - Paryż 4 V 2017.

Ziemowit jest kilkukrotnym stypendystą prezydenta miasta Sosnowca, laureatem ogólnopolskich przesłuchań CEA, czy laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Ogromny wpływ na jego karierę miała firma Allianz Polska, która znacząco wsparła jego rozwój artystyczny.