Yuko Kawai
Urodziła się w Nagoi ( Japonia ). Gra na fortepianie od piątego roku zycia. Uczyła się w Okazaki w prefekturze Aichi. W trakcie studiow podyplomowych w Aichi została zauważona przez przebywajacego wówczas w Japonii prof. Jana Ekiera. Rezultatem spotkania byl przyjazd pianistki do Polski w 1991 roku, kontynuacja studiow w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jana Ekiera i uzyskanie dyplomu tej uczelni w 1994 roku.

W 1995 Yuko Kawai zdobyła III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach. W październiku tego samego roku wzięła udział w XIII Miedzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F.Chopina w Warszawie. Pomimo, ze nie została laureatką, zdobyła uznanie jurorow, publiczności oraz krytyków muzycznych. Tuż po konkursie ukazały się artukuły poświęcone jej grze, m.in. publikacje znanego krytyka Janusza Ekierta ("Gasną Gwiazdy" i "Krajobraz po bitwie"), a w I Programie Polskiego Radia - specjalny program poświecony artystce. W lutym i marcu 1996 roku odbyła czternastokoncertowe tournee po Polsce.
Yuko Kawai prowadzi intensywna dzialałnosc koncertową; występuje w Polsce, Japonii i innych krajach. Jako pierwsza zaprezentowała światowe prawykonanie koncertow fortepianowych e-moll i f-moll Chopina w wersji na jeden fortepian według Wydania Narodowego.
Od 2001 roku pierwszy raz na świecie daje serie recitali dzieł wszystkich Fryderyka Chopina w oparciu o Wydanie Narodowe. Często zasiada w jury międzynarodowych konkursow pianistycznych, m.in. Miedzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina in ASIA (1999-2003).

Dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni: Platz, Imagine oraz BeArTon. Jej utrwalone na płytach interpretacje muzyki Chopina są wysoko cenione, m.in. japoński miesięcznik muzyczny CHOPIN uznał jej nagranie Sonaty h-moll Chopina (album BeArTon-u Lento...i inne utwory) za jedną z najlepszych zarejestrowanych fonograficznie interpretacji tego utoworu, a japoński miesięcznik Record Art bardzo wysoko ocenił jej wszystkie dotychczasowo wydane plyty.

Yuko Kawai od ponad 10 lat prowadzi także dzialalnosc publicystyczną, pisząc regularnie dla najważniejszych japońskich czasopism muzycznych artykuły o muzyce Chopina.

www.yukokawai.com