Roberto Trainini
Roberto Trainini należy do grona najwybitniejszych włoskich wiolonczelistów młodego pokolenia. Urodził się w 1975 roku w Bari we Włoszech i mieszka obecnie w Kopenhadze. Jest członkiem kameralnego zespołu Salzburger Solisten, który występuje na całym świecie.

Po ukończeniu studiów we Włoszech w klasie Vincenzo Caminitiego oraz Pietro Bruno, w 1996 roku przeniósł się do Szwajcarii, gdzie został stypendystą International Menuhin Music Academy oraz członkiem Camerata Lysy.

Pobierał nauki w wielu prestiżowych instytucjach, m.in. u Radu Aldulescu (Międzynarodowa Akademia Muzyczna im. Yehudi Menuhina), u Wolfganga Mehlhorna (Hochschule für Music, gdzie obronił doktorat z oceną summa cum laude), u Michela Straussa (w paryskiej CNSMD) i u Stevena Isserlisa (Prussiacove, Anglia). Jest zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów wiolonczelowych: IV nagroda na Międzynarodowym konkursie w Markneukirchen (2001), I nagroda na Konkursie Elise Meyer w Hamburgu (2001), nagroda specjalna na konkursie Arturo Bonucciego w Rzymie (2003), IV miejsce na Konkursie Wiolonczelowym w Belgradzie (2005).

Artysta ma bogate doświadczenie orkiestrowe. Był pierwszym wiolonczelistą Opery w Lüneburg (Niemcy), w latach 2009-2009 Singapurskiej Orkiestry Symfonicznej, a do 2010 roku Cypryjskiej Orkiestry Symfonicznej. Roberto Trainini jest założycielem "Hamburger Streichsextett” i Anton Rubinstein Piano Trio. Od 2011 roku jest nowym wiolonczelistą "Meininger Trio” w Kolonii. Często współpracuje z rosyjską kompozytorką Sofią Gubaiduliną, wykonując jej utwory (duo na fortepian i wiolonczelę, Sonnengesang na wiolonczelę i orkiestrę) oraz z włoskim kompozytorem i dyrygentem Michelem Santorsolą. Artysta gra na wiolonczeli Alessandra Ciciliattiego z Ferrary.