Piotr Jasiurkowski
Piotr Jasiurkowski 1987, należy do grona najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia. Jego interpretacje muzyczne odznaczają się głęboką ekspresją oraz błyskotliwą precyzją techniczną, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy, recenzentów oraz uznanych autorytetów świata muzycznego.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat pod kierunkiem Ryszarda Wachowskiego, potem Andrzeja Woźnicy. Od 1997 roku pracował pod kierunkiem profesora Roberta Szredera, a od września 1998 roku był studentem w jego klasie skrzypiec na studiach przygotowawczych w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (Holandia), do którego został przyjęty jako najmłodszy w historii tego instytutu. W 2009 roku uzyskał Bachelor Diploma, a w roku 2011 Master Diploma po recitalach, ktore w obu wypadkach komisja egzaminacyjna nagrodziła jednogłośnie tytułem „Cum laude". Swoje umiejętności doskonalił również pod okiem znakomitych wirtuozów: V. Repin, H. Krebbers, Y. Kless oraz R. Tonenberg. Po zakończeniu studiów, w wieku 23 lat, otrzymał stanowisko profesora klasy skrzypiec w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (Holandia) , którą prowadzi wraz z Robertem Szrederem.

Artysta koncertował m.in. z takimi orkiestrami jak : Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Radia Berlińskiego, Estońska Filharmonia Narodowa, Narodowa Litewska Orkiestra Symfoniczna, Korean Chamber Ensemble, Orkiestra Symfoniczna w Biel (Szwajcaria), Limburg Symphony Orchestra. Występował z recitalami zarówno w Polsce, jak i w Niemczech (m.in. Berlin – Konzerhaus), Rosji, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Estonii (m.in. Talin – Filharmonia Narodowa i Opera Narodowa), we Włoszech, Czechach, Belgii, Hiszpanii, Austrii, na Litwie, Tunezji, Korei (Great Concerthall w Seoul Arts Centrum), Egipcie (Narodowa Opera Kairska), Jordanii (Królewskie Centrum Kulturalne) oraz innych krajach.

Wielokrotnie koncertował w polskich placówkach dyplomatycznych i instytutach kultury polskiej. Odnosił sukcesy występując na znanych festiwalach muzycznych takich jak: Carinthischer Sommer Festival, Colmar Festival, Medina Festival czy Moscow Meets Friends.

Piotr Jasiurkowski jest laureatem wielu konkursów w Polsce i za granicą. W 2002 roku będąc najmłodszym uczestnikiem został finalistą 11 Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Berlinie. W 2005 roku został zwycięzcą Grachten Festival Competition w Amsterdamie. W listopadzie 2007 zdobył pierwszą nagrodę na prestiżowym konkursie skrzypcowym „International Kartner Sparkasse Worhersee Music Scholarship Competition” w Austrii.

Artysta byl stypendystą Fundacji Robert Szreder Stipendium . W 2006 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla wybitnych młodych twórców, a w 2007 roku prestiżowe 2-letnie stypendium rządu Niderlandów „Huygens”, które w 2009 roku z uwagi na wybitne osiągnięcia zostało przedłużone na kolejne dwa lata.

Jego debiutancką płytę “Virtuoso Violin” wydała w 2010 roku belgijska wytwórnia płytowa “Pavane Record”. Nagranie wysoko ocenił prestiżowy amerykański “Fanfare Magazine”.

Piotr Jasiurkowski koncertuje na skrzypcach „Petrus Guarnerius, Mantua 1682”, z kolekcji Holenderskiej Narodowej Fundacji Instrumentów.