Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej
Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej to zespół nawiązujący do wieloletniej i bogatej tradycji uprawiania kameralistyki przez artystów wywodzących się z Filharmonii Warszawskiej. Pierwsze zespoły kameralne powstawały tu już na początku ubiegłego stulecia. W latach 60-tych i 70-tych na estradach całego świata odnosił sukcesy zespół Kameralistów Filharmonii Narodowej kierowany przez Karola Teutscha. Międzynarodowe uznanie zyskały również inne formacje, w skład których wchodzili muzycy Filharmonii Narodowej. Lata 90-te to okres działalności zespołu smyczkowego, który koncertował z wybitnymi solistami (Konstanty A. Kulka, Nigel Kennedy), dokonując nagrań płytowych i telewizyjnych.

Z okazji obchodów 100-lecia Filharmonii w Warszawie, reaktywowano - pod patronatem Dyrektora Antoniego Wita - Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej. Zespół tworzą czołowi instrumentaliści Filharmonii Narodowej, wśród nich członkowie byłego zespołu Karola Teutscha. Kierownictwo artystyczne zespołu objął Jan Lewtak - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Brzewskiego i Mirosława Ławrynowicza, laureat konkursów skrzypcowych i nagrody Komitetu ds. Radia i Telewizji, artysta o bogatym dorobku w dziedzinie muzyki kameralnej.

Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej nawiązała współpracę z najwybitniejszymi solistami, wytwórniami płytowymi, organizatorami prestiżowych festiwali oraz z twórcami muzyki kameralnej. W kwietniu 2003 r. zespół pod dyrekcją Antoniego Wita nagrał płytę z Czterema porami roku A. Vivaldiego. Partię solową wykonał Jan Lewtak.

W ubiegłym sezonie artystycznym zespół występował m.in. ze światowej sławy skrzypkiem - Salvatore Accardo oraz jego uczniem, laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui - Mariuszem Patyrą, z którym dokonał również nagrania płytowego w najnowszej technice wielokanałowego zapisu dźwięku: Super Audio CD (6-kanałowej). Koncertmistrzem i szefem artystycznym orkiestry jest długoletni skrzypek Filharmonii Narodowej Jan Lewtak.

www.filharmonia.pl