Marc Laforet
Urodzony w Paryżu zadebiutował w wieku 8 lat w Teatrze Champs-Elysées. Ukończył Konserwatorium Boulogne-Billancourt w klasie Prof. Jacqueline Lanowski, a następnie z nagrodą najlepszego studenta ukończył Akademię Muzyczną w Paryżu w klasie Prof. Pierre Sancana. Marc Laforet miał szczęście pracować z Arturem Rubinsteinem, a zdobyte doświadczenia były bardzo ważnym impulsem w jego dalszej karierze artystycznej. Otrzymał m.in. Złoty Medal Fundacji Cziffra i został laureatem Fundacji Yehudi Menuhina.

W 1985 roku Marc Laforet wygrał "Międzynarodowe Spotkania Młodych Artystów w Nowym Jorku. Tego samego roku zdobył Srebrny Medal na XI Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie, nagrodę specjalną za wykonanie mazurków, nagrodę publiczności oraz nagrodę Polskiego Radia i Telewizji, co było największym sukcesem francuskiego pianisty w historii tegoż Konkursu.

Właściwa międzynarodowa kariera artystyczna pianisty datuję się właśnie od sukcesu na Konkursie Chopinowskim. Regularnie zapraszają go tak renomowane orkiestry jak: Orchestre de Paris, Orkiestra La Scali z Mediolanu, filharmonie z Rotterdamu, Amsterdamu, Zurichu, Szwajcarii Francuskiej, Tokio, Sankt-Petersburga, Monte Carlo, Orchestre National de France pd. batutami takich znakomitości jak Daniel Barenboim, Valery Gergiev, Georges Prětre, Klaus-Peter Flor, Rudolf Barshai, Serge Baudo, Alain Lombard, Kazimierz Kord, Jan Latham-Koenig, Stanisław Skrowaczewski.

Występy recitalowe artysty obejmują czołowe centra muzyczne takie jak: Paryż, Nowy Jork, Waszyngton, Sankt-Petersburg, Moskwa, Monachium, Mediolan, Rzym, Wiedeń, Amsterdam, Warszawa, Sztokholm, Bilbao, San-Sebastian, Berlin. Regularnie występuje też w Japonii zarówno z orkiestrami, jak i solo. W 1995 roku Fundacja Del Duca związana z Akademią Beaux-Arts nagrodziła Marca Laforeta Grand Prix za jego muzyczne interpretacje.

Od 1997 roku datuje się współpraca artystyczna z Władimirem Spivakowem - ich duet fortepianowo-skrzypcowy odnosi sukcesy po dziś dzień. Chiny zaprosiły artystę na koncerty z Symfoniczną Orkiestrą Radiową z Szanghaju, co zaowocowało wspólną europejską trasą koncertową pod koniec 1997 roku.

Poetyckie interpretacje Marca Laforeta stały się znane dzięki jego nagraniom m.in. dla EMI (koncerty fortepianowe Chopina) z London Philharmonia pod batutą Rudolfa Barshaia oraz dla Berlin Classics (24 preludia i III sonata Chopina). Kolejna płyta wydana przez wytwórnię fonograficzną Arion ze wszystkimi walcami Chopina otrzymała entuzjastyczne recenzje.

We wrześniu 1999 roku artysta nagrał swoją pierwszą płytę DVD (koncerty Chopina) z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Kazimierz Korda.

Znany jako wybitny interpretator muzyki Chopina Marc Laforet miał zaszczyt wystąpić w domu kompozytora przy placu Vendome w Paryżu w dniu 17 października 1999 roku, dokładnie w 150. rocznicę śmierci tego wybitnego kompozytora. W tymże październiku 1999 roku pianista poprowadził kursy mistrzowskie w Berlinie wspólnie z Władimirem Aszkenazym i Murray Parahią.

W lutym 2000 roku ukazały się kolejne płyty Marca Laforeta nagrane podczas jego kolejnego japońskiego tournée: płyta kompaktowa live oraz płyta DVD z utworami Mozarta, Beethovena, Schuberta i Chopina.

W kwietniu 2005 roku pianista wystąpił ze specjalnym recitalem na inaugurację Kanału Kultura Telewizji Polskiej.