Kian Soltani
Kian Soltani urodził się w Bregenz w Austrii w rodzinie muzyków pochodzenia perskiego. Już jako12. latek studiował u prof. Iwana Monighettiego w Akademii Muzycznej w Bazylei, gdzie w tym samym czasie uczyła się wiolonczelistka Sol Gabetta. Ważne impulsy w jego rozwoju muzycznym dały mu dodatkowe studia w Międzynarodowej Akademii Muzycznej Księstwa Liechtensteinu, jak również kursy mistrzowskie z Wolfgangiem Boettcherem, Valterem Dešpaljem, Fransem Helmersonem, Gerhardem Mantelem i Bernardem Greenhousem.

W sierpniu ubiegłego roku, grał muzykę kameralną w Buenos Aires z Danielem Barenboimem i Marthą Argerich.

Od 2006 roku jest stypendystą Akademii Muzycznej Księstwa Liechtensteinu, a w sezonie 2014/2015 Towarzystwa Mozartowskiego w Dortmundzie. Współpracuje też z Fundacją Anne-Sophie Mutter.

Jest laureatem I nagród: Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Helsinkach, Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego Antonio Janigro w Chorwacji, Międzynarodowego Konkursu Karla Davidoffa na Łotwie; Fundacji Opländera oraz Akademii Kronberga.

Artysta występował m.in. z Filharmonią w Helsinkach i Zagrzebiu, Basel Sinfoniettą, Tapiola Sinfoniettą, Symfonią Liechtenstein, Solistami z Zagrzebia, Gruzińską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Arpeggione, Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz Jyväskylä Sinfonią. Pojawił się gościnnie na tak znaczących festiwalach muzycznych jak: Schleswig-Holstein, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Kronberg Academy, Schubertiade Hohenems, Sommets Musicaux Gstaad, Menuhin Festival Gstaad, Festiwalu Pablo Casalsa, Festiwalu „Next Generation” oraz na Festiwalu Akademii w Verbier.