Karol Radziwonowicz
Karol Radziwonowicz jest pianistą, wykształconym w Polsce i USA. Naukę gry rozpoczął w Warszawie u ojca, Henryka Radziwonowicza, a kontynuował u Aleksandry Sosnowskiej i prof. Barbary Muszyńskiej. Po ukończeniu Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie, jako stypendysta Fundacji Fulbrighta, doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem wybitnego pianisty-pedagoga Georgy Seboka w Indiana University School of Music w Bloomington, USA.

Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną koncertując z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i zagranicą, często współpracują z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Nikolai Aleksiejew i inni. Bierze udział w wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych - Paryż, Moskwa, Warszawa, Duszniki Zdrój, Quebek, Praga, San Francisco, Berlin, Salzburg, Tokio, Sapporo, Buenos Aires, New Dehli, Mediolan, Pescara, Pekin, Lima i inne.

Jego podróże artystyczne prowadzą przez prawie wszystkie kontynenty. Oto kilka występów wielkiej rangi na przestrzeni ostatnich lat: wykonanie „Fantazji Polskiej” I. J. Paderewskiego w Isaac Stern Audytorium w Carnegie Hall, w Nowym Jorku - 4 listopada 2001 r; koncertu F. Chopina w wielkiej sali Festspielehaus w Salzburgu (maj 2003); koncertu W.A. Mozarta w Berlińskiej Filharmonii (październik 2003); wykonanie Koncertu b - moll P. Czajkowskiego podczas inauguracji sezonu koncertowego „Societé des Concerts de Fribourg” w Szwajcarii (październik 2005); wykonanie Błękitnej Rapsodii G. Gerschwina w Wielkiej Sali Concertgebouw w Amsterdamie (maj 2006); recital chopinowski w Teatrze Pałacu Ermitaż w St. Petersburgu (luty 2008); wykonanie koncertu Chopina w Sali kameralnej Konserwatorium moskiewskiego (październik 2009); inauguracja Roku Chopinowskiego w Belgii z orkiestrą Philharmonie Baden Baden (marzec 2010); recitale muzyki polskiej z okazji obchodów roku chopinowskiego w Tel Awiwie (czerwiec 2010); recital z okazji roku Paderewskiego w Sali koncertowej UNESCO w Paryżu (listopad 2010): recital chopinowski z okazji roku chopinowskiego w Wielkiej Sali Koncertowej w „Zakazanym Mieście” w Pekinie (listopad 2010).

KAROL RADZIWONOWICZ jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie, oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 roku - w 200 rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora.

Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Zapraszany przez różne uczelnie, prowadził klasy mistrzowskie w Tokio, San Francisco, San Jose, Hawanie, Limie, Tel Awiwie, Lubjanie, Warszawie, Krakowie, Szczecinku i Wrocławiu. Jest też jurorem wielu konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Był również przewodniczącym jury Konkursu dla młodych pianistów „Chopin Golden Ring” w Słowenii oraz jurorem pierwszego eliminacyjnego etapu XV Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

KAROL RADZIWONOWICZ jako jedyny dotąd pianista na świecie, dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego - nagroda francuskich krytyków „Diapason”. Nagrał również wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej, z kwintetem smyczkowym “I Solisti di Varsavia” - nominacja do nagrody “Fryderyk 1998”. Na płytach kompaktowych utrwalił także dzieła fortepianowe innych polskich kompozytorów - Juliusza Zarębskiego i Karola Mikulego. Z okazji Roku Chopinowskiego nagrał płytę z arcydziełami chopinowskiej miniatury na specjalnym fortepianie marki Bösendorfer, model „Chopin” - imitującym instrument z epoki kompozytora.

KAROL RADZIWONOWICZ jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego w Warszawie.