Evgeny Kissin
Evgeny Kissin urodził się w pażdzierniku 1971 roku w Moskwie i rozpoczął grę i improwizację na fortepianie w wieku 2 lat. Mając 6 lat rozpoczął naukę u Anny Pawłownej Kantor w specjalnej Szkole Muzycznej w Gnessinie w Moskwie. Ze swym pierwszym recitalem solistycznym wystąpił w wieku 11 lat, a międzynarodową uwagę zwrócil na siebie w marcu 1984 roku, w wieku 12 lat, po tym jak wystąpił z 2 koncertami Chopina w Wielkiej Sali Moskiewskiego Konserwatorium z Moskiewską Państwową Orkiestrą Filharmoniczną pod batutą Dymitra Kitajenki.

Swoje pierwsze występy poza granicami dawnego Związku Radzieckiego Evgeny Kissin dał w roku 1985 kiedy to wystąpił w Berlinie i na Wegrzech. W pażdzierniku 1985 roku dbył swe pierwsze tournée po Japonii, do której powraca regularnie. Artysta zedebiutowal w Europie Zachodniej w 1987 roku na Festiwalu w Berlinie, gdzie potem koncertuje w po brzegi wypelnionych sal koncertowych. Jesienią 1990 roku odbyly sie jego pierwsze występy w USA kiedy to w ciągu 10 dni zagrał m.in. 2 koncerty fortepianowe Chopina z Filharmonią Nowojorską pod dyrekcja Zubina Mehty oraz wystąpił z recitalem w Carnegie Hall z okazji 100-lecia tej prestiżowej sali. Debiut w Carnegie Hall zarejestrowalo na żywo RCA Victor, a nagranie zostalo nominowane do nagrody Grammy.

Od tamtego czasu Evgeny Kissin koncertował z tak renomowanymi zespołami jak Wiedeńska Filharmonia, Amsterdamska Concergebouw, Orkiestra Bawaraskiego Radia, Londyńska Philharmonia, Izraelska Pilharmonia, Orkiestra Metropolitan Opera i orkiestrami symfonicznymi z Londynu, Chicago, Cleveland, Bostonu, Filadelfii pod tak znanymi dyrygentami jak: Askenazy, Barenboim, Dohnanyi, Gergiev, Giulini, Levine, Maazel, Muti, Ozawa, Rostropowicz, Solti, Spivakov, Swjetlanow i Temirkanow.

Artysta otrzymał m.in. prestiżowe nagrody wytwórni Holland's Edison Klassiek w 1990, Tytuł Muzyka Roku 1991 nadanego przez Akademię Chigina w Sienie, Grand Prix La Nouvelle Academie du Disque w Paryżu, Tytuł instrumentalisty roku 1995 nadanego przez Musical America i w 1997 Nagrodę Triumfu bedącą najwyższą nagrodą kulturalną w Rosji.

Jego zarejestrowane przez liczne stacje telewizyjne występy to m.in. I koncert Czajkowskiego z Orkiestrą Filharmonii w Berlinie w dniu 31.12.1998 roku pod Herbertem von Karajanem i fantazja Beethovena z Orkiestrą Filharmonii w Berlinie pod Claudio Abbado w dniu 31.12.1991. Szacuje sie, że jego występ na żywo w dniu 25 lutego 1992 roku z okazji przyznania nagród Grammy obejrzalo na świecie 1,8 miliarda widzów w 87 krajach. 10 sierpnia 1997 roku Artysta wystąpił z pierwszym recitalem solistycznym w 103-letniej historii Festiwalu Proms w Royal Albert Hall w Londynie. Większa część tego występu (łącznie z 7 bisami) znalazła się w filmie dokumentalnym w reżyserii Christophera Nupena pt. "Evgeny Kissin: Dar Muzyki" . Evgeny Kissin nagrywa regularnie dla BMG Classics, Sony Classical i Deutsche Grammophone.

www.kissin.dk