Abdel Rahman El Bacha
W czerwcu 1978 roku Abdel Rahman El Bacha wygrał jednogłośnie Miedzynarodowy Konkurs im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Otrzymał również Nagrodę Publiczności. Miał wówczas 19 lat. Urodził się w stolicy Libanu - Bejrucie w rodzinie o tradycjach muzycznych. Edukację muzyczną rozpoczął w 1967 roku u Zvarta Sarkissiana, ucznia Margueritte Long I Jacquesa Fevrier. W wieku 10 lat dał swój pierwszy publiczny koncert z orkiestrą.

W 1973 roku Claudio Arrau przepowiedział mu wielką karierę i zaproponował stypendium na naukę gry na fortepianie we Francji, ZSRR i Wielkiej Brytanii. Pianista wybrał propozycję francuską i rozpoczął naukę w Paryskim Konserwatorium u Pierre Sancana. Ukończył z pierwszymi lokatami 4 wydzialy - fortepianu, muzyki kameralnej, harmonii i kontrapunktu.

Konkurs Królowej Elżbiety wywidnował go na międzynarodowe sceny muzyczne, ale artysta skoncentrował sie na dalszych studiach i poszerzaniu swojego repertuaru. Prasa zaczęła porównywać go do największych pianistów podkreślając jego wyjątkowe zdolności i siłę emocjonalną. Jego szlaki koncertowe wiodą przez całą Europę od Mozarteum w Salzburgu po paryski Theatre des Champs-Elysees, od Berlińskiej Filharmonii po amsterdamski Concertgebouw. Abdel Rachman El Bacha koncertuje po Europie, Rosji, Bliskim Wschodzie, Japonii, USA oraz w obu Amerykach. Jego szeroki repertuar obejmuje 60 koncertów, w tym głównie Bacha, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Chopina, Schumanna, Rachmaninowa, Ravela i Prokofiewa. Występował pod batutami najznakomitszych dyrygentów z największymi orkiestrami m.in. berlińskimi filharmonikami, królewskimi filharmonikami w Londynie, Orchestre de Paris, NHK z Tokio, Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej aby wymienić tylko te najważniejsze.

W 1983 roku wydał dla wytwórni Forlane "Wczesne utwory" Sergiusza Prokofiewa, które otrzymały Grand Prix Akademii Charles Cros, a nagrodę wręczała mu wdowa po kompozytorze. Dla tej samej wytwórni wydał płyty z 3 koncertami Bacha, 2 koncertami Ravela oraz utworami Schumanna, Ravela I Schuberta. Jego nagranie wszystkich sonat fortepianowych Beethovena okrzyknięto przez prasę "wielkim wydarzeniem". Za "Pieśni Chopina" z Ewą Podleś otrzymał Nagrodę Gerarlda Moore'a oraz dla najlepszego akompaniatora od "Academie du Disque Lyrique. Pianista nagrał również wszystkie utwory solowe Chopina na 12 plytach w kolejności chronologicznej.

W marcu 2002 roku odniosł kolejny spektakularny sukces wykonując z pamięci wszystkie utwory solowe Chopina w ciągu 6 kolejnych dni. Powtórzyl ten wyczyn również na Festiwalu francuskim w La Roque d'Antheron, w Avignonie oraz na portugalskim festiwalu w Sintra. Wydając 2 kolejne płyty ze wszystkimi utworami koncertowymi Chopina z Orkiestrą z Bretanii pd. Stefana Sanderlinga, artysta wpisal się do grona największych popularyzatorów na świecie tego największego polskiego kompozytora. Abdel Rachman El Bacha ma podwójne libańsko-francuskie obywatelstwo i mieszka pod Paryżem. Również komponuje. 22 marca 2002 roku Orkiestra Regionalna Lazurowego Wybrzeża z Cannes wykonała jego 2 preludia mistyczne. Pianista jest kawalerem orderu "Arts et des Lettres" nadanym mu w 1988 roku przez Ministra Kultury Francji oraz Medalu Orderu Zasługi "1" nadanym mu przez prezydenta Libanu za zasługi dla swojego rodzinnego kraju.