Danill Trifonov

"Zeszłej nocy ponownie słuchałam go w serwisie YouTube – on ma wszystko i więcej. Niezwykła jest jego sprawność techniczna. Chodzi także o jakość uderzenia – u niego jest miękkość i łagodność połączona z demonicznością. Nigdy nie zdażyło mi się słyszeć czegoś podobnego.” Martha Argerich, The Financial Times, 9 lipca 2011

Danill Trifonov - zdobywca III nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010) oraz nagrody specjalnej Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Rok później bezapelacyjnie wygrał dwa inne wielkie międzynarodowe konkursy pianistyczne: Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie oraz Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Urodził się 5 marca 1991 r. w Nowgorodzie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 kształci się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję.

Jeszcze przed sukcesem na Konkursie Chopinowskim został laureatem licznych konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) – trzecia nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino – pierwsza nagroda i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie – piąta nagroda (2008).

Pianista koncertuje w najważniejszych centrach muzycznych Ameryki, Europy i Azji. Wystąpił solowo m.in. w Carnegie Hall, Wigmore Hall, Tokio Opera City, Tonhalle w Zurychu, w paryskim Luwrze i wielokrotnie w Filharmonii Narodowej. Akompaniowały mu tak znakomite orkiestry jak Wiedeńska Filharmonia pd. Valerego Gergieva, London Symphony Orchestra, filharmonie: Nowojorska, Los Angeles, Filadelfijska, The Philharmonia Orchestra, Boston Symphony, Chicago Symphony, Izarealska Filharmonia, Orkiestra Filharmoniczna Radio France, Królewska Orkiestra Concertgebouw, Cleveland Orchestra, San Francisco Symphony, Moskiewska i Petersburska filharmonie oraz Orkiestra Teatru Maryjskiego z Petersburga.

Od 2013 roku Daniil Trifonov jest ekskluzywnym artystą Deutsche Grammophon, która wydała jego pierwszą płytę z recitalu w Carnegie Hall z Sonatą h-moll Liszta, II sonatą Skriabina i 24 preludiami Chopina.