Apollon Musagete Quartett
Paweł Zalejski - skrzypce
Bartosz Zachłod - skrzypce
Piotr Szumieł - altówka
Piotr Skweres - wiolonczela

Apollon Musagete Quartett - pierwszy polski kwartet smyczkowy - zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium. Zespół założony przez czterech polskich artystów w 2006 roku, obecnie zaliczany jest do światowej czołówki zespołów kameralnych oraz koncertuje w najbardziej prestiżowych salach takich jak Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Berliner Philharmonie, Herkulessaal i Gasteig w Monachium, Teatro della Pergola i Galleria della Accademia we Florencji oraz Crucible Theatre w Sheffield. AMQ jest również gościem największych festiwali - Schleswig Holstein Musikfestival, Leipziger Bach Fest, Festspielen Mecklenburg-Vorpommern, String Quartet Festival Esterhazy oraz cykli kameralnych, m.in. "Les Grand Interpretes" w Genewie czy „Kammermusik der Nationen" w Monachium. W nadchodzących sezonach AMQ będzie również występował w ramach koncertów symfonicznych, podczas których wykona dzieła na kwartet smyczkowy i orkiestrę, we współpracy z Filharmonią Drezdeńską, Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum oraz budapesztańską orkiestrą Dohnanyi Budafok.

Jako laureat cyklu „Rising Stars", do którego zespół został nominowany przez wiedeński Konzerthaus i Musikverein, w sezonie 2010/2011 AMQ wystąpi w renomowanych salach koncertowych Barcelony, Aten, Luksemburga, Paryża, Amsterdamu, Hamburga, Kolonii, Wiednia, Salzburga, Birmingham, Brukseli i Sztokholmu.

Bardzo ważne miejsce w intensywnej działalności artystycznej AMQ zajmuje promocja polskiej muzyki oraz współpraca z kompozytorami współczesnymi. Obok klasycznych pozycji, zespół w swym repertuarze posiada dedykowane mu dzieła, ideą nawiązujące do ich patrona - przewodnika muz - Apollona Musagete. W marcu 2010 AMQ dokonał również dla Deutschlandradio Kultur nagrania swojego własnego kwartetu smyczkowego - „Multitude".

W kwietniu 2010 ukazała się debiutancka płyta, nagrana dla niemieckiej wytwórni Oehms Classics. Znajdują się na niej dzieła Josepha Haydna, Johannesa Brahmsa, Karola Szymanowskiego a także światowa premiera „Scen Lirycznych" Rodiona Shchedrina. W sierpniu 2010 roku odbędzie się natomiast pierwsza edycja "Apollon Musagete Festival" w Goslar (Niemcy), na którym pojawią się takie gwiazdy jak m.in. członkowie legendarnego Alban Berg Quartett.

Uzupełnieniem artystycznej działalności jest również aktywność pedagogiczna. Kwartet prowadzi własne kursy oraz warsztaty m. in w Goslar, Augsburgu oraz w ramach Sommerakademie Wien - Prag - Budapest w Reichenau.

Członkowie AMQ są laureatami programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska", przyznawanego wyróżniającym się artystom młodego pokolenia.

www.apollon-musagete.com